Modern Forms Fans | FR-W1803-44L-MB | Axis Collection | Black | 44"Ceiling Fan
14.80 (in)
Available To Order: 182 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Finish:
Black
Motor Size:
125 X 20
Canopy Dimensions:
5.91"
Blade Finish:
Matte Black
Collection:
Axis
Fan Rpm:
200
Width:
44
Height:
14.8
Style 2:
Transitional
Blade Span:
44"
Blade Type:
ABS
Rated Average Life:
50000
Style 1:
Contemporary Modern
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Lumens:
1600
Fan Downrod:
4.5"
Finish:
Black
Motor Size:
125 X 20
Canopy Dimensions:
5.91"
Blade Finish:
Matte Black
Collection:
Axis
Fan Rpm:
200
1
14.8
Style 2:
Transitional
Blade Span:
44"
Blade Type:
ABS
Rated Average Life:
Style 1:
Contemporary Modern
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Fan Downrod:
4.5"