Modern Forms Fans | FR-W1801-42L-MW | Wynd Collection | White | 42"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 270 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Finish:
White
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Rated Average Life:
50000
Style 2:
210
Contemporary Modern
Fan Electricity Use:
27
Blade Span:
42"
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Matte White
Canopy Dimensions:
5.91"
Finish:
White
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Rated Average Life:
Style 2:
210
Contemporary Modern
Fan Electricity Use:
27
Blade Span:
42"
Reverse Air:
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Matte White
Canopy Dimensions:
5.91"
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" & 62" works great in living rooms and medium-sized spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.