Matthews Fan Company | AKLK-BRBR-WN-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 3 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Fan Rpm:
192
Height:
8
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Downrod:
10"
Width:
42
Blade Span:
42"
Colour Temperature:
Blade Finish:
Walnut Tone
Fan Speed:
90
Fan Air Flow:
5741
Remote Control
Category:
Fans
Integrated
Blade Type:
ABS
Product Specifications
Fan Rpm:
192
8
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
42"
Colour Temperature:
Blade Finish:
Walnut Tone
Fan Speed:
90
Fan Air Flow:
Remote Control
Category:
Fans
Light Kit:
Blade Type:
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.