Matthews Fan Company | AKLK-BK-MWH-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 210 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rated Average Life:
30000
Light Kit:
Integrated
Style 1:
Contemporary Modern
White
Fan Air Flow:
5741
Blade Span:
42"
CRI:
90
Category:
Fans
Fan Rpm:
192
Fan Control:
Remote Control
Dimmable?:
Yes
Fan Downrod:
10"
Blade Finish:
Matte White
Bronze / Dark
Blade Type:
ABS
Width:
42
Light Kit:
Style 1:
Contemporary Modern
White
Fan Air Flow:
Blade Span:
42"
CRI:
90
Category:
Fans
Fan Rpm:
192
Fan Control:
Remote Control
Dimmable?:
Yes
Fan Downrod:
10"
Blade Finish:
Matte White
Bronze / Dark
Blade Type:
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.