Visual Comfort Fan | 3MAVR60BS | Maverick Collection | Pewter, Nickel, Silver | 60"Ceiling Fan
11.70 (in)
Available To Order: 176 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Style 1:
Transitional
Width:
60
Fan Air Flow:
6637
Light Kit:
Included
Fan Downrod:
6"
Canopy Dimensions:
6.4"
Fan Electricity Use:
27
Height:
11.7
Motor Size:
85.0 X 28.0
Fan Mounting System:
Downrod
Blade Span:
60``
Blade Finish:
Dark Walnut/Dark Walnut
Fan Speed:
6 speed
Order Minimum:
1
Sub Category:
Ceiling Fans
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fan Control:
Handheld Remote, 6-speed, Reverse
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Collection:
Maverick
Spec Sheet:
Link
Category:
Fans
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Water Resistant
Product Specifications
Style 1:
Transitional
Fan Air Flow:
6637
Light Kit:
Included
Fan Downrod:
6"
Canopy Dimensions:
6.4"
Fan Electricity Use:
27
11.7
Motor Size:
85.0 X 28.0
Fan Mounting System:
Downrod
Blade Span:
Blade Finish:
Dark Walnut/Dark Walnut
Fan Speed:
6 speed
Order Minimum:
1
Sub Category:
Ceiling Fans
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fan Control:
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Collection:
Maverick
Spec Sheet:
Link
Category:
Fans
Vendor Rated Water Resistant
The Maverick 60 in Brushed Steel w Dark Walnut Blades features an 85.0 X 28.0 6-speed motor with a Thirteen-degree blade pitch. With a sleek modern silhouette, a DC motor, and super energy-efficiency, the 60" Maverick ceiling fan features softly rounded blades and elegantly simple housing. Maverick has a 60-inch blade sweep and a 3-blade design that delivers a distinct profile and incredible airflow for living rooms, great rooms, or outdoor covered areas. It includes a hand-held remote with six speeds. It reverses and is available in six distinct finish options: Brushed Steel housing with Dark Walnut blades, Brushed Steel housing with Koa blades, Matte Black housing with Dark Walnut Blades, Aged Pewter housing with Light Grey Weathered Oak blades, Matte Black housing with Matte Black blades and Matte White housing with Matte White blades. All versions feature beautiful hand-carved balsa wood blades. ENERGY STAR qualified. Maverick fans are damp-rated and may be used indoors and in covered outdoor spaces.