Savoy House | 52-830-5RV-187 | Wind Star Collection | Pewter, Nickel, Silver | 52" Ceiling Fan
13.90 (in)
Available To Order: 33 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Voltage:
120 Volt
Canopy Dimensions:
2.36"x5.17"x5.17"
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Dry Location
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Collection:
Wind Star
Style 1:
Traditional
Fan Electricity Use:
61
Material:
Metal, MDF
Fan Control:
Pull Chain
Blade Span:
52"
Fan Air Flow:
4623
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Width:
52
Fan Downrod:
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
Sub Category:
Ceiling Fans
Reverse Air:
Yes
Motor Size:
AC 17214
Fan Mounting System:
Dual Mount Hugger
Height:
13.9
Fan Speed:
3
Category:
Fans
Blade Finish:
Chestnut and Grey Wood
Product Specifications
Voltage:
120 Volt
Canopy Dimensions:
2.36"x5.17"x5.17"
Vendor Rated Dry Location
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Collection:
Wind Star
Style 1:
Traditional
Fan Electricity Use:
61
Material:
Metal, MDF
Fan Control:
Pull Chain
Blade Span:
52"
Fan Air Flow:
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fan Downrod:
Sub Category:
Ceiling Fans
Reverse Air:
Yes
Motor Size:
AC 17214
Fan Mounting System:
Dual Mount Hugger
13.9
Fan Speed:
3
Category:
Fans
Blade Finish:
Chestnut and Grey Wood
About Savoy House
What Savoy House Specializes In
Why Butler Lighting Partners with Savoy House
Ceiling Fan FAQs
You're Currently Viewing
Fans Ceiling Fans by Savoy House ( 51 | 52-830-5RV-187 Wind Star )