Savoy House | 26-9536-FD-196 | Alsace Collection | Bronze / Dark | LED Fan D'Lier
10.15 (in)
Available To Order: 191 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Bulbs Included?:
Collection:
Alsace
Bulb Base:
Integrated
Number Of Bulbs:
1
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 18 | Number of bulbs: 1 | Light Source: LED
Light Kit:
Included
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Water Resistant
Lumens:
1400
Finish:
Bronze / Dark
Reverse Air:
Fan Electricity Use:
40
Light Source:
LED
Fan Speed:
3
Colour Temperature:
3000
Glass:
White
Height:
Width:
30
Blade Span:
26"
Style 1:
Transitional
CRI:
90
Fan Air Flow:
Sub Category:
Fandeliers
Order Minimum:
1
Fan Control:
Remote
Fan Downrod:
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
Material:
Metal, ABS
Fan Mounting System:
No
Category:
Fans
Motor Size:
AC 120 x 25
Canopy Dimensions:
2.2"x5.96"x5.96"
Blade Finish:
Chestnut
Product Specifications
Bulbs Included?:
Collection:
Alsace
Bulb Base:
Integrated
Number Of Bulbs:
Light Bulb Requirement::
Light Kit:
Included
Vendor Rated Water Resistant
Lumens:
Finish:
Bronze / Dark
Reverse Air:
Fan Electricity Use:
40
Light Source:
LED
Fan Speed:
3
Colour Temperature:
Glass:
White
30
Blade Span:
26"
Style 1:
Transitional
CRI:
90
Fan Air Flow:
Sub Category:
Fandeliers
Order Minimum:
Fan Control:
Remote
Fan Downrod:
Material:
Metal, ABS
Fan Mounting System:
No
Category:
Fans
Motor Size:
AC 120 x 25
Canopy Dimensions:
2.2"x5.96"x5.96"