Craftmade | ALS24BNK3 | Alexis Collection | Pewter, Nickel, Silver | 18"Ceiling Fan
15.12 (in)
Available To Order: 125 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Bulbs Included?:
Yes
Blade Type:
Polycarbonate
Voltage:
120 Volt
Number Of Bulbs:
1
Material:
Aluminum,Metal,Zinc,Plastic,Acrylic,Steel,Copper
Style 2:
Restoration
Style 1:
Transitional
Width:
18
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 24 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Height:
15.12
Collection:
Alexis
Rated Average Life:
Colour Temperature:
Canopy Dimensions:
2.2"x6.02"
Light Source:
LED
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
CRI:
80
Bulb Base:
Integrated
Motor Size:
82x25
Blade Span:
18"
Blade Finish:
Clear Acrylic
Fan Control:
Remote/WiFi
Fan Speed:
3
Light Kit:
Integrated
Bulb Type:
LED
Spec Sheet:
Link
Reverse Air:
Sub Category:
Fandeliers
Category:
Fans
Fan Downrod:
6"
Product Specifications
Bulbs Included?:
Blade Type:
Polycarbonate
Voltage:
120 Volt
Number Of Bulbs:
1
Material:
Style 2:
Restoration
Style 1:
Transitional
Light Bulb Requirement::
Collection:
Alexis
Rated Average Life:
Colour Temperature:
Canopy Dimensions:
2.2"x6.02"
Light Source:
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
CRI:
80
Bulb Base:
Motor Size:
82x25
Blade Span:
18"
Blade Finish:
Clear Acrylic
Fan Control:
Remote/WiFi
Fan Speed:
3
Light Kit:
Bulb Type:
Spec Sheet:
Link
Reverse Air:
Sub Category:
Fandeliers
Category:
Fans
Fan Downrod:
6"
The Alexis 24" Fandelier by Craftmade offers ideal combination of the beautiful style of a contemporary drum pendant with the intelligence of a Wi-Fi enabled, heavy-duty, 3-speed reversible motor ceiling fan with a set of three custom 18" clear polycarbonate blades. Both the interior fan and the integrated dimmable 24 Watt 3000-5000 CCT LED lit bottom ring of the fandelier can be controlled using the included handheld remote control or through the integrated Wi-Fi feature using the Bond app which allow access to additional functions including voice control, breeze, and timer functions compatible for use with most smart home devices, smartphones, and systems with no additional hub needed.