Craftmade | NTO54FB3 | Nitro Collection | Black | 54"Ceiling Fan
14.98 (in)
Available To Order: 153 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Number Of Bulbs:
1
Voltage:
120 Volt
Collection:
Nitro
Bulbs Included?:
Yes
Finish:
Black
Material:
Steel,Copper,Aluminum,Plastic,Silicon
Colour Temperature:
3000
Canopy Dimensions:
2.4"x5.12"
Fan Air Flow:
4568
Width:
54
Bulb Type:
LED
Style 1:
Contemporary Modern
Bulb Base:
Integrated
Style 2:
Restoration
CRI:
90
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Rated Average Life:
Light Source:
LED
Dimmable?:
Yes
Motor Size:
153x17
Blade Span:
54"
Blade Type:
ABS
Spec Sheet:
Link
Reverse Air:
Category:
Fans
Light Kit:
Included (optional)
Fan Control:
Remote
Sub Category:
Wet Location
Blade Finish:
Flat Black
Height:
Fan Downrod:
6"
Glass:
Frosted
Light Bulb Requirement::
Max Wattage: 22 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Fan Mounting System:
Dual Mount (Flat or Angled Ceiling)
Fan Speed:
3
Product Specifications
Number Of Bulbs:
1
Voltage:
120 Volt
Collection:
Nitro
Bulbs Included?:
Finish:
Black
Material:
Colour Temperature:
Canopy Dimensions:
2.4"x5.12"
Fan Air Flow:
Bulb Type:
Style 1:
Contemporary Modern
Bulb Base:
Integrated
Style 2:
Restoration
CRI:
90
Vendor Rated Waterproof
Rated Average Life:
Light Source:
Dimmable?:
Motor Size:
153x17
Blade Span:
54"
Blade Type:
ABS
Spec Sheet:
Link
Reverse Air:
Category:
Fans
Light Kit:
Included (optional)
Fan Control:
Remote
Sub Category:
Wet Location
Blade Finish:
Flat Black
Fan Downrod:
6"
Glass:
Frosted
Light Bulb Requirement::
Fan Mounting System:
Fan Speed:
3
Indoor or Outdoors, the wet-rated Nitro 54" by Craftmade features custom ABS blades, an optional 22W dimmable LED Light with an optional lens cover, and a standard, 3-speed reversible motor with wall and remote controls to deliver airflow performance wrapped in sleek modern style.