Visual Comfort Fan | 3MAVR52RZWBBS | Maverick Collection | White | 52"Ceiling Fan
11.70 (in)
Available To Order: 540 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Width:
52
Blade Finish:
Matte White/Matte White
Finish:
White
Fan Downrod:
6"
Sub Category:
Ceiling Fans
Motor Size:
85.0 X 28.0
Reverse Air:
Yes
Canopy Dimensions:
6.4"
Fan Speed:
Vendor Rated Water Resistant
52
Blade Finish:
Matte White/Matte White
Finish:
White
Fan Downrod:
6"
Sub Category:
Ceiling Fans
Motor Size:
85.0 X 28.0
Reverse Air:
Yes
Canopy Dimensions:
6.4"
Fan Speed:
Fan Air Flow:
5889
The Maverick 52 in Matte White w Burnished Brass features an 85.0 X 28.0 6-speed motor with a Thirteen-degree blade pitch. With a sleek modern silhouette, a DC motor, and super energy-efficiency, the 52" Maverick ceiling fan features softly rounded blades and elegantly simple housing. Maverick has a 52-inch blade sweep and a 3-blade design that delivers a distinct profile and incredible airflow for living rooms, great rooms, or outdoor covered areas. It includes a hand-held remote with six speeds. It reverses and is available in six distinct finish options: Brushed Steel housing with Dark Walnut blades, Brushed Steel housing with Koa blades, Matte Black housing with Dark Walnut Blades, Aged Pewter housing with Light Grey Weathered Oak blades, Matte Black housing with Matte Black blades and Matte White housing with Matte White blades. All versions feature beautiful hand-carved balsa wood blades. ENERGY STAR qualified. Maverick fans are damp-rated and may be used indoors and in covered outdoor spaces.